Burra te etur, sa te duash…

Verej qe gjat ketyre viteve te tranzicionit (po, vendi eshte ende ne tranzicion), meshkujt shqiptar* kan pesuar nje goditje te rende psikologjike persa i perket seksualitetit – si dhe ku perdoret ai, fizikisht dhe verbalisht.  Shpesh here nuk dine se ku mbaron normalja dhe ku fillon anormalja.

Kam degjuar historirash nga njerez te ndryshem, si ne vendelindje, si ne diaspore, qe kan frekentuar shtepite publike. Dhe kte ves e kan per normale. Po ashtu, ky brez me jep pershtypjen se mesimet mbi seksualitetin i kan marr me shume nga filmat pornografike sesa nga klasa perkatese.  Filma qe mundohen ti imitojne ne jeten reale, qe i ndjekin si nje guide.

Gjithashtu, meshkuj te brezit te tranzicionit mundohen ta shfaqin veten si shume mendjehapur duke paraqitur nje maske qe vend e pa vend kerkon te shfaq seksualitet, me shpresa se tek ata qe banojne “jasht” kjo sjellje do ndikoje per mire, duke i bere te duken “perendimore”, “mendjehapur”, etj.   Ndikim i mire ka dy kuptime: te pranohen ne shoqeri te re, ose te ken partner seksi ate nate.

Duke qendruar tek etja e tepert e ketij brezi te keqinformuar, dhe tek keqinformimi mbi kulturat perendimore, do doja te theksoja dhe nje faqe propaganduese (nder shume) qe ka si synim ndrryshimin e shoqerise shqiptare nga nje shoqeri e ‘mbyllur’ ne nje te ‘hapur,’ duke vene vazhdimisht tema dhe lajme provokuese dhe kontraversiale.  Faqja Stop Injorances duket shpeshhere sikur do ta imponoje kulturen (ose, me sakte, subkulturen) te hiperseksualizuar te perendimit me nje shpejtesi marramendese, dhe me nje mentalitet revolucionar – pra, me impornim, me force.

Po ju le nje shembull te faqes, dhe te ketyre meshkujve “mendjehapur” qe pretendojne te ken lexuar mbi etiken dhe dege tjera te filozofise, por qe cuditerisht kan harruar te lexojne elementaret e deges qe kan te bejne me pjesen me te lart, cilesore dhe hyjnore te natyres njerezore.

Ceshtja eshte nje foto e nje cifti ne plazh Grek duke kryer maredhenie seksuale ne breg te detit, perpara frekentuesve, dhe komentuesit e faqes, qe jan dukshem me shume meshkuj se gra;  Nje lajm qe eshte publikuar ne shume gazeta online anembane, dhe nje akt me se tepermi i ndeshkuar nga komentues perendimor.

Humori menjane, eshte shume e lehte te ua shijosh etjen dhe deshperimin.

* Artikully nuk synon te pergjithesoj dhe sigurisht nuk flet per te gjithe.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s